Dovoľte nám pri vašej návšteve odporučiť pár zaujímavých zastávok na ceste za kultúrou. Oravský kraj má čo ponúknuť aj v tejto oblasti a určite vás o tom presvedčí.

V tomto článku predstavíme pár miest, ktoré aspoň na chvíľku určite uhasia váš smäd za poznaním a zvedavosťou. Bude to hrad alebo múzeum? Kultúrna Orava ponúka obe.

Oravský hrad
Národná kultúrna pamiatka v obci Oravský Podzámok, ktorá sa vypína na strmom brale nad riekou Orava. V hrade sa nachádza Oravské múzeum, kde sú inštalované archeologické, prírodovedecké a etnografické expozície. Hrad je sprístupnený verejnosti denne počas celého roka.

Múzeum Oravskej dediny
Skanzen v Zuberci je situovaný v nádhernom prostredí oravskej prírody v podhorí Roháčov. Ponúka možnosť nahliadnuť do života Oravcov v minulosti a taktiež si obzrieť 50 stavieb ľudovej architektúry. Ozdobou múzea je gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej z 15.storočia.

Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava
Najstaršie literárne múzeum na Slovensku sídliace v historickej budove Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Expozícia ponúka pohľad do života a tvorby básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava.

Oravská galéria
Kultúra na Orave nezaostáva ani v umeleckej oblasti. Nachádza sa tu regionálna galéria sídliaca v Dolnom Kubíne obsahujúca takmer 8500 ks výtvarných diel.