5 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť saunu

5 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť saunu
21. septembra 2020 3666 videní

Už od pradávna sa saune pripisovali pozitívne účinky na ľudský organizmus. Obzvlášť v severských krajinách (a hlavne vo Fínsku) povýšili saunovanie na každodennú súčasť života, bez ktorej si domáci nevedia predstaviť trávenie dlhých chladných dní. Tejto procedúre sa pritom venujú obyvatelia všetkých vekových kategórií – od najmenších detí až po seniorov.

Pobyt v saune však nie je len pasívnym oddychom či spoločenskou udalosťou. Saunovanie má úžasný vplyv na naše zdravie, čo je preukázané mnohými relevantnými štúdiami.

V čom je teda saunovanie prospešné?1.Zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti vírusom

Trávenie času v horúcej saune rozširuje cievy a napomáha k lepšej cirkulácii krvi. Bunky tak vedia efektívnejšie rozdistribuovať kyslík a podporiť tvorbu bielych krviniek, ktoré sú nevyhnutné v boji s baktériami, vírusmi a rôznymi ďalšími patogénmi. Navyše, po saunovaní sa odporúča ochladenie v ochladzovacom bazéne – to zas prispieva k otužovaniu a systematickému budovaniu imunity.

Momentálne, keď prebieha druhá vlna pandémie koronavírusu (a zároveň sa blíži aj chrípková sezóna), je saunovanie skvelou prevenciou pred nákazou.


2.Zbavuje telo škodlivých látok

Teplo generované saunou spôsobuje výrazné prehriatie organizmu. Tým dochádza k aktivovaniu potných žliaz, a teda k poteniu, pri ktorom sa z tela vyplaví veľké množstvo škodlivín a toxínov. Nečistôt sa zbaví aj vaša pokožka – bude krajšia a oveľa hebkejšia.

Na celkovú detoxikáciu odporúčame hlavne fínsku saunu, ktorá má od 80 do 100 °C a nízku relatívnu vlhkosť okolo 10 %. Saunovanie by nemalo trvať viac ako 15 minút; za deň si však môžete dopriať niekoľko takýchto „kratších“ návštev s prestávkami.


3.Pomáha k regenerácii nielen u športovcov

Po náročnejšej fyzickej aktivite je potrebný odpočinok, ktorý umožní unavenému svalstvu, aby sa zregenerovalo. Saunovanie zvyšuje teplotu v organizme, čím spúšťa prirodzený proces hojenia. Zlepšený prietok krvi zas prispieva k rýchlejšej obnove svalových vlákien po intenzívnej námahe alebo pri ich poškodení (svalovke). Pobyt v infrasaune navyše zmierňuje bolesti svalov a ako bonus – bojuje s celulitídou, čo určite ocenia všetky dámy.

 

Vedeli ste, že…

Na regeneráciu svalov je ideálna infrasauna? V porovnaní s fínskou saunou zohrieva tkanivá šetrnejšie a zároveň preniká do väčšej hĺbky svaloviny. Takéto saunovanie je príjemnejšie aj pre tých, ktorí nemajú radi príliš vysoké teploty. V infrasaune nebýva viac ako 40 – 60 °C.


4.Zmierňuje problémy s dýchacími cestami

Sauna je výborným pomocníkom pri respiračných problémoch, akými sú zápaly priedušiek, prínosových dutín či astma. Ak trpíte ťažkosťami s dýchaním, odporúčame vám:

 

  • Fínsku saunu so suchým vzduchom, ktorá zlepšuje dýchanie a pomáha pri tvorbe ochranných látok na sliznici
  • Parnú saunu so 100 % vlhkosťou, ktorá uvoľňuje nahromadené hlieny v dutinách
  • Soľnú saunu, ktorá takisto uvoľňuje dýchacie cesty a zároveň regeneruje poškodenú nosovú sliznicu

 

Všetky tri sauny nájdete aj u nás, vo wellness centre rezortu ORAVSKÝ HÁJ.


5.Prispieva k dobrej nálade

Dni sa postupne skracujú, slnečných lúčov je čoraz menej a pochmúrneho počasia pribúda – to je neklamný znak toho, že jeseň sa už nezadržateľne blíži. Zlej nálady a únavy vás zbaví práve pobyt v saune. Vďaka uvoľňujúcemu teplu si dobijete baterky a načerpáte novú energiu.


Navštívte najväčší wellness na Orave

Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie a naštartovať svoj imunitný systém pred chrípkovým obdobím, príďte k nám do ORAVSKÉHO HÁJA. Čaká vás jedinečný saunový svet so 7 saunami a 2 relaxačnými vírivkami, kde si naplno vychutnáte všetky pozitívne účinky saunovania na vlastnej koži.