Tipy na atrakcie v okolí: Výlety za kultúrou a pamiatkami

Tipy na atrakcie v okolí: Výlety za kultúrou a pamiatkami
9. mája 2019 1825 videní

Orava je ideálnym miestom na aktívny oddych, pretože je stvorená na turistiku či cyklistiku. Vďaka tomu môžete objavovať úchvatné prírodné scenérie, o ktorých ste sa mohli dočítať v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

Dnes vám ukážeme úplne inú tvár Oravy. Predstavíme ju ako miesto, kde môžete spoznávať historické pamiatky a podniknúť výlety po stopách našich predkov.

Múzeum oravskej dediny, Zuberec – Brestová

Jedným z najnavštevovanejších miest v okolí je unikátny skanzen v Zuberci s viac než 50 stavbami ľudovej architektúry. Múzeum oravskej dediny vás prenesie do minulosti a sami uvidíte, ako kedysi žili tunajší obyvatelia. Budete obdivovať nielen typické domčeky či pravú hrnčiarsku pec, ale môžete si pozrieť aj ukážky tradičných remesiel a Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré sa tu pravidelne konajú.

Ďalšou významnou atrakciou je drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej, ktorý bol postavený na začiatku 15. storočia.

Slanický ostrov umenia

Expozície tradičných ľudových plastík zo zbierok Oravskej galérie si môžete pozrieť na Slanickom ostrove umenia, ktorý sa nachádza uprostred Oravskej priehrady. Ide o unikátne miesto s peknou prírodou a upraveným parkom, kde sa okrem iného vyníma barokovo-klasicistický kostol a kalvária. Na ostrov pravidelne premáva vyhliadková loď OG Slanica, ktorej sezóna začína od 3. mája.

Za pozretie stoja aj ostatné expozície výtvarných diel v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava

V Dolnom Kubíne tiež nájdete Oravské múzeum, kde je vystavená stála literárna expozícia významného slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava, vrátane jeho osobných pozostalostí. Ak chcete vedieť viac o jeho živote, tu sa dozviete všetky zaujímavosti.

Oravský hrad

Ak budete na predĺženom víkende v ORAVSKOM HÁJI, určite si naplánujte návštevu našej najväčšej oravskej dominanty. Oravský hrad patrí medzi tie najkrajšie hrady na Slovensku – je výnimočný svojou architektúrou, opevnením a podzemnými chodbami. Je tu niekoľko stálych expozícii, no tešiť sa môžete aj na pravidelné divadelné predstavenia.

Otváracím podujatím letnej sezóny sú Thurzove slávnosti, ktoré sa na hrade konali 27. – 28.4.2019.

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete navštíviť iba niektoré z múzeí, alebo dáte prednosť Oravskému hradu, každé miesto má svoje jedinečné čaro. Rovnako ako rezort ORAVSKÝ HÁJ, odkiaľ máte všetky historické pamiatky na dosah.