Panenské tiesňavy aj vodopády: Čo všetko ukrýva príroda na Orave?

Panenské tiesňavy aj vodopády: Čo všetko ukrýva príroda na Orave?
28. júna 2019 2205 videní

Nie je nič príjemnejšie, ako sa v týchto dňoch presunúť z rozpálených miest do iných nadmorských výšok. Práve horské prostredie je ideálne pre vytúžený únik z tropických horúčav, ktoré zasiahli celé územie Slovenska. No Orava neponúka len sviežu mikroklímu – nájdete tu nádherné, neopozerané výhľady a úchvatnú prírodnú scenériu.

Čaro oravskej prírody

Výnimočnosť Oravy spočíva v jej protikladoch. V zime je drsná a surová, ale v lete odkrýva svoju prívetivú stránku. Kopce a strmé skalné útesy striedajú doliny (tiesňavy), ktoré sú nimi obklopené. Oravská príroda je mimoriadne rozmanitá; na relatívne malej ploche sa tu nachádzajú hory, ale aj spomínané doliny, plesá, vodopády či potoky. Väčšina prírodných krás pritom nie je zasiahnutá činnosťou človeka – vďaka tomu je Orava miestom, ktoré je jedinečné a autentické. Pozrite sa, čo všetko môžete vidieť v tesnej blízkosti rezortu ORAVSKÝ HÁJ.

Nielen pre milovníkov turistiky

Špecifikom daného územia je, že okrem klasickej turistiky, môžete oravskú prírodu spoznávať aj inak. V zime na bežkách a v letnej sezóne na bicykloch. Cykloturistika je totižto nielen šport, ale aj forma aktívneho oddychu a spôsob, akým sa dá objavovať okolie. Ak nás navštívite, priamo z ORAVSKÉHO HÁJA sa viete napojiť na niekoľko zážitkových cyklotrás, ktoré vás prevedú priamo srdcom Oravy.

Orava vs. Vysoké Tatry

Čím sa príroda na Orave odlišuje od tej vysokotatranskej?

Na rozdiel od Tatier tu ešte nepocítite komerciu – oveľa viac si užijete chvíľky osamote a budete sa môcť kochať nepoškvrnenou prírodou (a nie sa tlačiť v radoch na rebríky či lanovky ako v Tatrách). Navyše, mnoho oblastí Vysokých Tatier je poznačených kalamitami a nešetrnými výrubmi stromov v národných parkoch. To sa, žiaľ, negatívne odzrkadlilo na celkovom ráze krajiny a jej smutnej atmosfére.

Ak by sme porovnali tieto dve rekreačné oblasti z hľadiska dostupnosti pre návštevníkov, Orava je vo všeobecnosti viac baby friendly. Rodiny s deťmi tu majú k dispozícii väčšie množstvo jednoduchších turistických a cyklistických chodníkov. Na strane druhej, aj keď si môžete v Tatrách zvoliť kratšie túry, celkovo sú vhodnejšie pre skúsenejších turistov. Terén je viac členitý, stúpanie býva prudkejšie a samozrejme aj počasie je nepredvídateľnejšie ako na Orave.

Niet pochýb o tom, že obe miesta sú unikátne a obe odporúčame navštíviť. Avšak oravská príroda je divokejšia, a tým pádom autentickejšia. Príďte sa presvedčiť sami a nechajte sa pohltiť krásnymi scenériami!