Ak ste aj Vy príležitostný lyžiar, ktoré mu je ľúto dať lyže na voskovanie a údržbu do špecializovaného obchodu, ponúkame pár rád ako na to sám.
Pred tým ako vylezieme na svah s lyžami ktoré neboli viac ako rok používané, je prvoradé naostriť hrany. Odporúčame najprv brúsiť a až potom voskovať, aby ste si zbytočne nezničili a neodstránili vrstvu vosku. Po nabrúsení pristúpte k čisteniu skĺznice. Vykonáva sa z dôvodu odstránenie starých vrstiev vosku. Použiť môžete kovovú alebo plastovú škrabku. Sklznicu čistite stále od špičky k päte lyže. Vhodné je aj použitie tekutého odstraňovača voskov .
Skĺznicu je potrebné voskovať vždy ak lyže dobre nekĺžu, na skĺznicu sa lepí sneh, alebo skĺznica začína šednúť. Je jedno akú metódu voskovania preferujete, najhlavnejší aspekt je rovnomernosť nanesenia. Nakvapkaný vosk zažehľujeme pri teplote do 120 °C. Najlepšie je vosk nechať cez noc oddýchnuť, aby sa lepšie absorboval. Ak Vás tlačí čas, po hodine odstráňte škrabkou prebytočný vosk a dočistíte kefou.
V obchodoch je veľký sortiment voskov. Tuhé vosky, práškové, tekuté, voskovacie pasty. Na lyže ich nanášajte podľa odporučenia výrobcu. Všeobecne platí, že čím je sneh chladnejší, tým tvrdší vosk treba použiť. Ak neviete aké snehové podmienky Vás čakajú, použite univerzálny vosk. Ak sklznica zbelala a sú viditeľné poničené vlákna, odporúča sa voskovanie za tepla.
Pre správnu starostlivosť o sklznicu lyží aj po lyžovačke je potrebné ju osušiť handričkou a naniesť tekutý vosk, aby sme predišli korózii.